Starzenie się skóry to naturalny proces, który polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju.
Bardzo dużą rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, tj: promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja oraz czynniki wewnętrzne: zaburzenia regulacji hormonalnej, niedobór witamin i nieprawidłowe odżywianie, etc.
Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest suchość, np. wywołana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Zmniejszeniu ulega grubość skóry i tkanki podskórnej. Następują zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu poszczególnych warstw naskórka: przerasta warstwa rogowa, a warstwa ziarnista i kolczysta powoli zanikają. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji i stopniowemu zanikowi. Spada również aktywność gruczołów łojowych i potowych. To zaś powoduje ubytki w płaszczu hydro-lipidowym skóry i podwyższa wartość przeznaskórkowej utraty wody TEWL. Osłabieniu ulega system immunologiczny skóry, zaś wzrastająca aktywność enzymatyczna kolagenozy, elastazy, hiarulonidazy powoduje niszczenie włókien warstwy siateczkowej.
Polecane zabiegi to zabiegi setowe firmy Klapp, np:
Copyright © Podologia & Kosmetyka 2013-2020. All Rights Reserved.