Lifting

Starzenie się skóry to naturalny proces, który polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju.

Bardzo dużą rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, tj: promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja oraz czynniki wewnętrzne: zaburzenia regulacji hormonalnej, niedobór witamin i nieprawidłowe odżywianie, etc.

Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest suchość, np. wywołana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Zmniejszeniu ulega grubość skóry i tkanki podskórnej. Następują zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu poszczególnych warstw naskórka: przerasta warstwa rogowa, a warstwa ziarnista i kolczysta powoli zanikają. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji i stopniowemu zanikowi. Spada również aktywność gruczołów łojowych i potowych. To zaś powoduje ubytki w płaszczu hydro-lipidowym skóry i podwyższa wartość przeznaskórkowej utraty wody TEWL. Osłabieniu ulega system immunologiczny skóry, zaś wzrastająca aktywność enzymatyczna kolagenozy, elastazy, hiarulonidazy powoduje niszczenie włókien warstwy siateczkowej.

 

 

Copyright © Podologia & Kosmetyka 2013-2020. All Rights Reserved. tel. 607 448 416